Stowarzyszenie Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku | UTW Szprotawa

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

2011/2012 Rok.

Ogólnopolska Konferencja UTW w Zielonej Górze

Email Drukuj PDF

W dniach od12 do 15 września, miałam przyjemność reprezentować nasz UTW na Konferencji pt. ? WSPÓŁCZESNY REGIONALIZM. POMIĘDZY TRADYCJĄ A NOWOCZESNOŚCIĄ?. Konferencja została zorganizowana przez Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku, z okazji Jubileuszu 20 ? lecia  Uniwersytetu.

Głównym celem konferencji była konsolidacja środowiska UTW w Polsce, wzmocnienie integracji i współpracy między UTW, promowanie działań na rzecz społeczności lokalnej, szczególnie aktywności osób starszych oraz współpracy międzypokoleniowej.

Był to czas bardzo mile i bardzo owocnie spędzony.  Oprócz wysłuchania kilku referatów wygłoszonych przez zaproszonych gości, głównie ze środowiska akademickiego, był też czas przewidziany na kulturę i sztukę. Zapoznaliśmy się ze zbiorami Muzeum Ziemi Lubuskiej, po jego zwiedzeniu wysłuchaliśmy wystąpień pracowników muzeum. Wypowiedzi dotyczyły głównie historii miasta Zielona Góra, oraz rozwoju przemysłu winiarskiego na tych terenach. W filharmonii wysłuchaliśmy ? Koncertu Winobraniowego? w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda.

Poprawiony: wtorek, 20 maja 2014 06:33

Wakacje

Email Drukuj PDF

ŻYCZENIA !

Wszystkim Słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szprotawie,

Oraz jego Sympatykom

Z okazji

WAKACJI!

Najlepsze Życzenia:

Dużo zdrówka, słońca, ciekawych podróży,

Nie za dużo pracy w domu i w zagrodzie, grzecznych wnuków,

Ciekawych i nowych znajomości,

Oraz chętnego powrotu na łamy naszej skromnej UCZELNI!

Życzą: Przewodnicząca i Zarząd UTW.


Zakończenie Roku Akademickiego UTW w Szprotawie - 2011/2012 !

Email Drukuj PDF

Zakończenie Roku Akademickiego UTW w Szprotawie - 2011/2012 !

W słoneczny, letni dzień, 22 czerwca uroczyście zakończyliśmy piąty rok działania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szprotawie.

Zakończenie odbyło się w miejscowości Bobrowice w leśnym gospodarstwie agroturystycznym, państwa Mirosławy i Jerzego Stachurskich.

Uroczystość otworzyła Przewodnicząca UTW Zenona Piwtorak, która podziękowała za wspólnie przeżyty rok, za pracę zarządu i wszystkich członków i złożyła nam najlepsze życzenia udanych wakacji. Promocję na następny semestr otrzymali wszyscy słuchacze ( było słychać jak niektórym spadł kamień z serca ).Na pamiątkę tego wydarzenia, koleżanka Wanda każdemu wręczyła DYPLOM.

Następnie głos zabrali i złożyli gratulacje zaproszeni goście; grupa zaprzyjaźnionych seniorów z Niemiec ze Sprembergu, z panem Ginterem Szimakiem. Pan Maciej Boryna, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Żaganiu. Burmistrz Miasta Szprotawa, pan Józef Rubacha z Małżonką, którzy sprawili nam wyjątkowa niespodziankę, w postaci ogromnego tortu. Pani dyrektor Szprotawskiego Domu Kultury - Teresa Zima, która wręczyła

A LAS NAM SZUMIAŁ......

Email Drukuj PDF

A LAS NAM SZUMIAŁ......
Jak ten czas leci! Kolejny rok akademicki już za nami. Przypomina mi się w tym momencie znany wiersz Tuwima..." Panie Boże - zostaw mnie na drugie życie, jak na drugi rok w tej samej klasie". Cóż, na drugie życie nikt z nas nie zostanie, ale w tej samej klasie... Myślę o naszej wspaniałej klasie Uniwersytetu (trzeciego wieku), w której zostać możemy tak długo jak tylko los i zdrowie pozwoli. Oby jak najdłużej!
Jaki był ten rok? Podobny do poprzednich - trudny, pracowity, ciekawy i wspaniały. Takie też będą następne, następne i następne...
Piątek, 22 czerwca; dzień uroczystego zakończenia zaczął sie pochmurnie, ale jeszcze przed południem wyjrzało słoneczko co było dla nas ważne, bo świętowaliśmy zakończenie w Bobrowicach, w zaprzyjaźnionej leśniczówce, której gospodarzami są Jurek i Mira.
Cóż może być piękniejszego od szumiącego wokół lasu, rozszalałej wiosennej zieleni, zapachu przepysznej zupy grzybowej, pieczonego dzika i grona

Dla Ciebie

Email Drukuj PDF

Dla Ciebie?

Często kiedy się nie spodziewasz
ból i cierpienie Cię czeka.
Ciężka choroba, złośliwość losu...
Cóż, taka już dola człowieka.

Lecz siły doda, ulży w cierpieniu
i znaczy bardzo wiele -pewność,

co nigdy Cię nie opuszcza,
że wkoło są przyjaciele.

Poprawiony: niedziela, 15 lipca 2012 23:22

Cała Polska czyta dzieciom.

Email Drukuj PDF

Jak ten czas pędzi! Kolejny rok akademicki dobiega końca, a razem z nim nasz udział w ogólnopolskiej akcji ? Cała Polska czyta dzieciom?.

Nasze wspólne czytanie w szprotawskich przedszkolach oficjalnie zakończyliśmy w miesiącu maju. Oficjalnie, ponieważ kilka słuchaczek z pewnych przyczyn czyta nadal.

Reasumując: czytaliśmy w trzech przedszkolach, od listopada do końca maja, tj. siedem miesięcy. W akcji wzięło udział od 13 do 15 słuchaczy, razem odbyło się około  70 spotkań. Można przyjąć, że średnio słuchało nas ponad 900 dzieci w trzech grupach wiekowych.

Jest to niemały dorobek, którym możemy się, jako Uniwersytet Trzeciego Wieku poszczycić, bowiem tym razem działaliśmy nie tylko dla siebie, ale dla pożytku innych ? najmłodszych mieszkańców miasta Szprotawa.

Małgorzata Gutowska ? Adamczyk ? pisarka.

Email Drukuj PDF

Spotkanie członków DKK w miesiącu czerwcu było nad wyraz interesujące, a to za sprawą pisarki, pani Małgorzaty Gutowskiej- Adamczyk, która przedstawiła nam swoją twórczość literacką, a po trochu i swoją filozofię życia.

Jest autorką powieści dla dzieci: Opowieści Pana Rożka, młodzieży: Wystarczy, że jesteś, Niebieskie nitki, oraz dla dorosłych, w tym szczególnie dla kobiet; Serenada, 13. Poprzeczna, oraz cyklu, pod wspólnym tytułem Cukiernia pod Amorem.

Autorka jest laureatką nagrody ? Książka Roku 2008?, przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY, za powieść 13. Poprzeczna.

 

Poprawiony: piątek, 15 czerwca 2012 22:16

OBRADY

Email Drukuj PDF

PROPONOWANY PORZĄDEK OBRAD

OGÓLNEGO ZGROMADZENIA CZŁONKÓW UTW
W SZPROTAWIE

 

11.06.2012r. godz. 1700 w Domu Kultury sala 111

PORZĄDEK OBRAD

1. Otwarcie zebrania.

2. Wybór przewodniczącego i sekretarza zebrania.

3. Sprawozdanie Zarządu UTW z działalności w 2011r, (sprawozdanie merytoryczne i finansowe).

4. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej UTW z działalności
w 2011r.

5. Projekt planu pracy i preliminarza finansowego na 2012r.

6. Dyskusja i wnioski.

7. Zatwierdzenie sprawozdania z działalności Zarządu UTW za rok 2011 (merytorycznego i finansowego).

8. Podjęcie uchwały w sprawie:

- przyjęcie sprawozdania oraz udzielenia absolutorium dla Zarządu.

9. Zatwierdzenie porządku obrad.

10. Sprawy różne.

11. Zakończenie obrad.

 

Wycieczka do Niemiec ? Brandenburgii !

Email Drukuj PDF

22 maja, około 50-ciu słuchaczy UTW wzięło udział w wycieczce do Niemiec, na tereny Łużyckiego Zagłębia Węglowego.

Naszym przewodnikiem był pan Ginter Schimak, który opiekuje się niemieckimi seniorami a z nami współpracuje i sympatyzuje już od kilkunastu lat.

Miejsca, które zwiedzaliśmy to tereny, w których już się nie wydobywa węgla brunatnego. Obejrzeliśmy nieczynne kopalne, po których pozostały olbrzymie dziury w ziemi, oraz tereny, na których trwa rekultywacja, czyli przywrócenie środowiska do poprzedniego stanu sprzed uruchomienia kopalni. Oczywiście w 100% tego nie można zrobić, bo chociażby jak przywrócić tam wsie, miasteczka, które zostały wysiedlone, przeniesione gdzie indziej?

 

 

 

 

Poprawiony: środa, 30 maja 2012 22:32

Spotkanie z Barbarą Kosmowską.

Email Drukuj PDF

 


Od kilku lat w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie, działa Dyskusyjny Klub Książki (DKK), którego członkami są głównie słuchacze UTW. Wszystkich łączy miłość do książki i chęć poznawania literatury współczesnej.

Oprócz spotkań i dyskusji nad aktualnie przeczytaną książką, bierzemy udział w spotkaniach związanych z różnymi wydarzeniami w świecie literatury, które organizuje Wojewódzka Biblioteka im. C. Norwida w Zielonej Górze. Poza tym bierzemy udział w spotkaniach autorskich znanych i mniej znanych pisarzy, organizowanych przez szprotawską bibliotekę.

 

Poprawiony: niedziela, 15 kwietnia 2012 22:54

Życzenia Wielkanocne

Email Drukuj PDF

Radosnych Świąt Wielkanocnych,

pełnych wiary, nadziei i miłości,

słuchaczom Szprotawskiego UTW

składa:

Przewodnicząca - Zenona Piwtorak

oraz

Zarząd UTW

 

Poprawiony: poniedziałek, 09 kwietnia 2012 08:02

ROK 2012 ? ROKIEM UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU

Email Drukuj PDF

SZPROTAWSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W WARSZAWIE

1 lutego 2012 r. to data, która zapisze się w 37-letniej historii Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce w sposób szczególny. Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

To wielka nobilitacja dla tego największego ogólnopolskiego projektu, zainicjowanego przez Uniwersytet Trzeciego Wieku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, a realizowanego obecnie przez bardzo szerokie środowisko Uniwersytetów Trzeciego Wieku, pod honorowym patronatem Pierwszej Damy RP Anny Komorowskiej.

To też wielka satysfakcja dla ponad 100 ? tysięcznej rzeszy słuchaczy skupionych w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, bo obchody ROKU UTW zaznaczą się bardzo licznymi imprezami o charakterze centralnym i lokalnym ? zainaugurowanym Kongresem Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Sali Kongresowej PKiN 19 marca 2012 r.

Delegacja słuchaczy UTW w Szprotawie składająca się z następujących osób Zenona Piwtorak, Elżbieta Plucińska, Wanda Wilanowska, Zbigniew Suchecki także uczestniczyła w w obradach Kongresu.  Kongres otworzyła Pierwsza Dama RP Anna Komoroswka.  Wśród wystąpień gości honorowych głos zabrali Premier Dolnald Tusk, Prezes Polsko ? Amerykańskiej Wolności Jerzy Koźmiński i inni.

Seniorzy w stolicy

Email Drukuj PDF

W dniu 19 i 20 marca, delegacja szprotawskiego UTW ( 4 osoby), uczestniczyła w  Europejskim Kongresie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, który miał miejsce w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Organizatorami kongresu było Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Fundacja Dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Było to główne wydarzenie obchodów Roku UTW.

Patronat honorowy nad obchodami sprawowała pani Anna Komorowska ? pierwsza dama RP.

Na kongres zjechali przedstawiciele z całej Polski, ponad dwa i pół tysiąca seniorów związanych z ruchem UTW. Lubuskie UTW ? jego południowy region, reprezentowało około 100 słuchaczy. Skorzystaliśmy z pracowitości  zielonogórskiego UTW i nowosolskiego UTW, które zdobyły fundusze na wyjazd z Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Dziękujemy bardzo .

 

Poprawiony: czwartek, 29 marca 2012 23:08

Ocalić od zapomnienia ? ? Moja Bukowina ?

Email Drukuj PDF

Wielu z naszych słuchaczy może pochwalić się wyjątkowo interesującym życiorysem, na którym historia odcisnęła swoje piętno. Są też tacy wśród nas, którzy posiadają wyjątkowe umiejętności i pasje. Nie można tego pozostawić bez echa. Tym co piękne i wartościowe trzeba się dzielić z innymi.

Postanowiliśmy zapoczątkować cykl spotkań pod wspólnym tytułem ? Ocalić od zapomnienia?, w których bliżej poznamy się nawzajem.  Tak się złożyło, że pierwsze spotkanie odbyło się z panem Edwardem Skowrońskim. Naszym uniwersyteckim kolegą.

Losy jego długiego życia  są związane z dwiema ojczyznami: Rumunią gdzie się urodził i spędził najmłodsze lata, oraz z Polską, w której przyszło mu żyć po II wojnie światowej. Niezwykle barwne a miejscami ciężkie życie. Barwne bo umieszczone w pięknym zakątku Europy, na rumskiej Bukowinie, u podnóża Karpat, nad malowniczymi rzekami Czeremosz, Prutem i środkowym Dniestrem. Ciężkie, bo przyszło je przeżyć w czasie okrutnej II wojny światowej. Zdarzeń, miejsc i wyjątkowych sytuacji w życiu pana Edwarda było tak dużo, że postanowiliśmy je pokazać niejako w dwóch odsłonach. Pierwsza odbyła się 16 marca w sali kameralnej SZDK i pokrótce już o niej wspomniałam. Na drugie spotkanie zaprosimy naszych szanownych słuchaczy w terminie późniejszym.

 

Poprawiony: czwartek, 29 marca 2012 23:01

Dzień Kobiet.

Email Drukuj PDF

O UTW mówi się, że są animatorami życia społeczno-kulturalnego w swoim środowisku, że tworzą nowe przestrzenie kultury i z powodzeniem je wypełniają.

Słuchacze naszego UTW już od kilku lat udowadniają, że potrafią - wykorzystując swoje doświadczenie, umiejętności oraz prywatny czas skorzystać z każdej nadarzającej się okazji aby zaistnieć w lokalnym środowisku podkreślając jego i własne wartości.

Taką okazją stało się spotkanie naszych słuchaczy w Pałacu w Wiechlicach dnia 10.03.2012r.mające za zadanie uświetnić obchody święta dwóch grup społecznych tj. Pań bo 08.03 to Dzień Kobiet i Panów bo 10.03 to Dzień Mężczyzny (ustanowiony ponoć już 10 lat temu).
Spotkanie uświetnił swoją obecnością Pan Marek Ślusarski starosta Żagański oraz sponsorzy Pan Ireneusz Ganczar - radny sejmiku wojewódzkiego, Pan Bartłomiej Grono - vi-ce przewodniczący Rady Miejskiej, Dyr. SzDK Pani Teresa Zima, Dyr. Szkoły muzycznej Pani Angela Stepenko, Dyr. Zespołu Szk. Ponadgimnazjalnych Pani Dorota Grzeszczak, Ksiądz Proboszcz Przemysław Kasprzak z Parafii Wiechlice, Pani Z. Sosnowska, pan J. Habich i inni. Na spotkaniu nieobecna była główny sponsor Pani M. Greczyn Prezes Banku Sp-czego w Szprotawie.
W pięknych wnętrzach Pałacu wysłuchaliśmy koncertu chóru akademickiego, z którego jesteśmy bardzo dumni. Utwór Nabucco w ich wykonaniu kładzie nas na kolana i za to Chórowi oraz Pani Izie Habich, która go stworzyła i społecznie z dużym zaangażowaniem prowadzi serdecznie dziękujemy.
Dziękujemy też Panu Z. Czmudzie - właścicielowi ze serdeczne przyjęcie słuchaczy UTW, obfity i smaczny catering, oraz wycieczkę po pałacowych wnętrzach. Bardzo nam sie podobało.

8 marzec Dzień Kobiet

Email Drukuj PDF

Abyś była uśmiechnięta, tego życzą Ci; mężczyźni, dzieci i zwierzęta !

Kobieta zmienną jest - wystawa fotograficzna

Email Drukuj PDF

Wystawa w Szprotawskim Domu Kultury!

Email Drukuj PDF

Bardzo przyjemnie, w niewielkim gronie, spędziłam niedzielne popołudnie. Skorzystałam z zaproszenia i wybrałam się na wystawę malarstwa pana Zygmunta Miedzińskiego (notabene pracownika SZDK).  Niewielka grupa osób, miłośników sztuki, przyjaciół i znajomych mogła obejrzeć prace,  posłuchać i porozmawiać z artystą.

Słuchacze UTW, jako że zostali zaproszeni, stawili się i podziwiali twórczość wyrażoną w dość niespotykany sposób.  Głównie były  obrazy, których bohaterem była zwykła deska ( a może nie zwykła ),  o różnym kształcie, kolorze i fakturze. Pomalowana farbą lub nie. Były też kawałki , wręcz odpady, powiedzmy stolarskie, którym artysta nie pozwolił się zmarnować i zrobił z nich dzieła sztuki.

Cinema City - ? W ciemności ? ? Zielona Góra.

Email Drukuj PDF

Blisko pięćdziesięcio osobowa grupa słuchaczy UTW, miała możliwość we wtorek 22 marca, obejrzeć film Agnieszki Holland pt. ? W ciemności ?.

Akcja najnowszego filmu Agnieszki Holland toczy się w Polsce w okresie drugiej wojny światowej. Opowiada historię Leopolda Sochy (Robert Więckiewicz), który w tamtym okresie pomagał Żydom ukrywającym się przed Niemcami w kanałach Lwowa. Dbający o własne interesy mężczyzna, który przed wojną kilkakrotnie trafiał do więzienia za kradzieże czy bójki, postanawia wesprzeć niewinnych ludzi i zmienia się z przestępcy w bohatera. Ratuje kilkanaście osób, odkupując popełnione winy.

Zespół ? Pod Różą? z Żagania.

Email Drukuj PDF

W czwartek 16  lutego mieliśmy przyjemność posłuchać poezji autorstwa pani Stanisławy Szczepanik. Wiersze słuchaliśmy w interpretacji pana Donata Linkowskiego ? dziennikarza Radia Zachód, oraz w wykonaniu zespołu  ?Pod Różą?, któremu akompaniował na akordeonie pan Włodzimierz Czernisz.

Był to miły i ciepły wieczór. Wiersze pani Stanisławy, powiedziałabym typowo kobiece, mówiące o uczuciach, tęsknocie za krajobrazami dzieciństwa, opiewające piękno przyrody, bliskie każdemu z nas. Wykonane w formie piosenek prezentowały się równie dobrze, urzekały zwłaszcza nieznanym i uroczym tekstem. Wykonane przez zespół ciekawie i do muzyki przyjemnej dla ucha, którą skomponował pan W. Czernisz.

 

Poprawiony: wtorek, 28 lutego 2012 01:34

Ple, ple, ple ? ploteczki.

Email Drukuj PDF

W piątkowy wieczór, przygotowany przez panią Irenę Kwiatek ? Szulc, zmagaliśmy się ze zjawiskiem, jakim jest plotka. Spotkanie odbyło się pod

naukowym szyldem ? Psychologia plotki? i problem potraktowany został poważnie ale i z pewną dozą humoru.

Pani Irena prowadząc program, do tematu podeszła bardzo solidnie i uzmysłowiła nam, że z tym zjawiskiem ludzkość miała problemy od  zarania dziejów, po czasy współczesne. Generalnie, plotka postrzegana jest, jako zjawisko negatywne, które nie powinno mieć miejsca w naszym codziennym życiu.

 

Poprawiony: wtorek, 28 lutego 2012 01:38

Strona 1 z 3