Stowarzyszenie Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku | UTW Szprotawa

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

WSPOMNIENIE

Email Drukuj PDF

Wspomnienia są największym skarbem, które pozostawiają nam osoby, które odeszły na zawsze. W ten sposób za pośrednictwem wspomnień możemy wrócić do miłych chwil. Teraz będziemy wspominać Naszą koleżankę Irenę Kwiatek-Szulc. W 2007 roku powstała idea utworzenia Szprotawskiego UTW. Znalazła się grupka ludzi, którzy zapragnęli, aby w naszym mieście powstała taka organizacja jak UTW w tej grupie założycielskiej była również Irenka, pomysł ten został zrealizowany i tak trwamy ponad 12 lat. Nasza wspaniała koleżanka swoją wiedzą doświadczeniem, inteligencją i wrażliwością bardzo dużo dobrego wniosła podczas naszej działalności. To Ona była inicjatorką i pomysłodawczynią „DEKALOGU WARTOŚCI” jak:

- życzliwość

- bezinteresowność

- odpowiedzialność

- szacunek

- optymizm

- pasje

- akceptacja siebie

- tolerancja

- otwartość

- umiejętności budowania bliskości

Na spotkania do rozmów na temat jw. Irena zapraszała wielu wspaniałych ludzi którzy mogli podzielić się swoimi wartościami i odczuciami. Zaprosiła do rozmowy Urszulę Skoczylas która opowiedziała o „Bliskości” intelektualnej , rodzinnej i międzyludzkiej. Pani Urszula  była bardzo blisko intelektualnie i nie tylko z naszą koleżanką i współzałożycielką UTW  śp. Dorotą Ptak.

O „Tolerancji” dowiedzieliśmy się wiele, wspaniale o tym opowiadał Pastor  Zielono- świątkowców jak również pani Edyta Czeczkowa z pochodzenia Czeszka. Na spotkanie o „Otwartości” zaprosiła  do rozmowy Ordynatora Oddziału Wewnętrznego oraz nasze koleżanki z UTW Marię Dolińską i Stefanię Dybę. „Akceptacja siebie” i tu znowu przybyły panie biznesu p.Grażyna Krukar, Mariola Sklepińska oraz  Krystyna Betiuk artysta plastyk- metodyk plastyk.Rozmowa z paniami była bardzo interesująca.

Z następnym pomysłem Ireny  musiałyśmy  zmierzyć się ze zjawiskiem jakim  jest Plotka. Do tego tematu Irena podeszła poważnie i uzmysłowiła nam wszystkim ile szkody i przykrości może narobić plotka .Więc kilka pań wzięło do ręki scenariusz opracowany przez Irenę, przygotowały scenkę rodzajową w której obrazując zjawisko plotki, uśmierciły dobrze mającą się „Kowalską”.

Oprócz „Dekalogu wartości” Irena prowadziła wiele spotkań na które zapraszała znane nam osoby z różnych dziedzin działalności. Naszym gościem była posłanka na Sejm Bożena Sławiak, prawnik  b.poseł na Sejm Kazimierz Pańtak, rozmawiała z naszą wspaniałą koleżankę Irenę Tomaszewską która mimo sędziwego wieku potrafiła bardzo ciekawie opowiadać o swoim bogatym życiu/obecnie ma 101 lat.

Był też Dyrektor Żagańskiego Pałacu Kultury Adam Stawczyk oraz wiele ciekawych osób. Irena miała wielu przyjaciół, często zapraszała ich na swoje spotkania, bardzo częstymi gośćmi byli państwo Rojkowie. Zwieńczeniem wszystkich spotkań prowadzonych przez Irenkę była oprawa muzyczna w wykonaniu Grzegorza Zwarycza albo Włodka Czernisza. Mija drugi tydzień od śmierci Naszej koleżanki Ireny Kwiatek-Szulc. Odeszła od Nas w trudnych czasach, nie mogliśmy pożegnać ją osobiście tym bardziej jest nam przykro.

Tekst: Janina Dziewońska

Zdjęcia : Maria Licimińska