Stowarzyszenie Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku | UTW Szprotawa

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zakładki

Walentynki

Email Drukuj PDF

Pozdrawiam Koleżanki i Koledzy, w obecnej sytuacji ograniczeń Dzień Walentego organizujemy we własnych zaprzyjaźnionych gronach przyjacielskich. Pomysły na walentynki - 10 najlepszych propozycji na 14 lutego.

Szukasz pomysłu na walentynki? Zaskocz ukochanego kolacją albo pójdźcie razem na tajski masaż. W walentynki przede wszystkim chodzi o to, aby miło spędzić razem czas.

Pomysły na walentynki - Wychodzisz z założenia, że każdy powód jest dobry do świętowania z najbliższą osobą? To znaczy, że myślisz o tym, jak spędzić 14 lutego, czyli walentynki - święto zakochanych. Przygotowaliśmy kilka propozycji - niektóre są tradycyjne i bezpieczne (jak romantyczna kolacja), inne bardziej niestandardowe. Jest też coś na podgrzanie atmosfery w parze. Spraw, by twój facet pokochał 14 lutego!

Poprawiony: piątek, 12 lutego 2021 08:26

„Seniora nie oszukasz”- wspólne spotkanie z dzielnicową i przedstawicielami banku

Email Drukuj PDF

Mł. asp. Aneta Hołownia dzielnicowa szprotawskiego komisariatu oraz przedstawicielki banku spotkały się ze słuchaczami Szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, aby porozmawiać o oszustwach.

W poniedziałek (11 marca) dzielnicowa z Komisariatu Policji w Szprotawie mł. asp. Aneta Hołownia wspólnie z przedstawicielkami banku, spotkały się ze słuchaczami Szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy osób starszych o różnego rodzaju metodach oszustw, jakimi posługują się przestępcy. Przedstawicielki banku omówiły bardzo szeroko zagadnienie m.in. w jaki sposób działają oszuści, jak namawiają klientów na przelewanie pieniędzy na ich konta oraz na co warto zwracać uwagę i czego się wystrzegać podczas dokonywania płatności przez internet.

Poprawiony: piątek, 15 marca 2019 10:22

D E B A T A

Email Drukuj PDF

Rok 2018 przemija pod znakiem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Narodowe flagi powiewają, orzeł ma ochotę wzbić się do lotu a słowo patriotyzm odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Niestety dość często w kontekście słów od których włos się jerzy. Przepraszam za odrobinę złośliwości i ironii; zwłaszcza tych, dla których słowa Ojczyzna, Polska, patriotyzm mają znaczenie tak ważne jak słowa BÓG i HONOR.

Poprawiony: wtorek, 09 października 2018 06:23

I PO HERBACIE…

Email Drukuj PDF

Ale były emocje! Czułam się jakbym uczestniczyła w jakimś wydarzeniu giełdowym w momencie hossy. Co prawda małe mam pojecie o działaniu giełdy, ale posiadam rozwiniętą wyobraźnię. Kto daje więcej?! Wice prezes rozdawał. Wprawdzie jedynie karteczki, ale warte 5 punktów. Pewnie nie każdy rozumie o co chodzi, więc muszę od początku. Otóż w poniedziałek 18 czerwca br. spotkaliśmy się w Domu Kultury aby zrealizować działanie projektowe pt. „Herbatka z historią”.

Poprawiony: piątek, 22 czerwca 2018 10:11

Nasz Sylwester

Email Drukuj PDF

Polskie przysłowie mówi „ Jaki sylwester taki cały Nowy Rok...” a może to inne powiedzenie tak mówi - nie ważne bo istotnym dla nas jest fakt, że Ci członkowie , którzy nie skorzystali z innych propozycji sylwestrowych mogli razem żegnać Stary i witać Nowy Rok. Możemy więc stwierdzić, że słuchacze SzUTW weszli w Nowy 2018 Rok tanecznym krokiem, w pełni entuzjazmu i nadziei na samo dobre.

Zabawa sylwestrowa w kameralnym gronie w siedzibie SzUTW czyli w Szprotawskim Domu Kultury przebiegała w atmosferze dobrego humoru, tańców, pląsów i śmiechu. O udokumentowanie szampańskiej zabawy poproszono naszego kolegę Zbyszka, który uwiecznił nasze poczynania w profesjonalny sposób. Składając sobie życzenia noworoczne myślami byliśmy ze wszystkimi naszymi koleżankami i kolegami aby spełniało się dobro i wzajemna życzliwość na każdy dzień Nowego Roku.

Poprawiony: środa, 10 stycznia 2018 08:09

Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie

Email Drukuj PDF

,,Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz , aż się zepsujesz… ,tam człowiek prawie widzi na jawie i sam to powie, że nic nad zdrowie ani lepszego ani gorszego...” J. Kochanowski fraszka ,,Na zdrowie"

Wykład naukowy na temat suplementów diety i zwyrodnień kostnych organizmu człowieka, wygłosił dla słuchaczy SzUTW w Szprotawie w dn.28.11.2017 lekarz chorób wewnętrznych specjalista reumatolog i epidemiolog W.J.JANISZEWSKI. Problemy zdrowotne seniorów są dla nich samych, a także dla ich rodzin często bardzo dużym problemem. Jesteśmy bombardowani nieskończoną ilością reklam informujących o cudownych właściwościach wielu produktów. Doktor W. Janiszewski omówił rodzaje i działanie suplementacji na organizm człowieka, a także uczulił słuchaczy na rozsądne ich przyjmowanie po konsultacji z lekarzem prowadzący pacjenta.

Poprawiony: czwartek, 07 grudnia 2017 11:31

AKTYWNI SENIORZY TO MY

Email Drukuj PDF

W piątek 17-go listopada silna grupa Szprotawskiego UTW licząca piętnaście osób udała się do Drzonkowa. Gościł nas Ośrodek Sportu i Rekreacji. Już samo miejsce spotkania zasługuje na uwagę, jest to bowiem jeden z najlepszych tego typu ośrodków w Europie przygotowany do treningu pięcioboistów.

Poprawiony: czwartek, 23 listopada 2017 07:48

Konsultacje Strategii Aktyności Lokalnej Seniorów

Email Drukuj PDF

Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza do udziału w konsultacjach dokumentu Strategii Aktywności Lokalnej Seniorów na lata 2018- 2023, które będą trwały do 21 listopada 2017 r.
Strategia jest dokumentem określającym generalny kierunek, aspiracje i priorytety rozwoju na rzecz Seniorów oraz przedstawiającym metody i narzędzia wdrożeniowe, a jej zapisy stanowią wyznaczniki decyzji merytorycznych, organizacyjnych i finansowych podejmowanych przez władze samorządowe, organizacje pozarządowe i inne instytucje działające na rzecz Seniorów.

Poprawiony: sobota, 11 listopada 2017 09:10

Witajcie kochani na wakacjach !!!!!

Email Drukuj PDF

Wiadomym jest, że absolutnie wszyscy cieszymy się z wakacji po bardzo intensywnej pracy w tym roku akademickim.
Pisaliśmy wcześniej o tym jak przebiegała  Gala Jubileuszowa  27 – go czerwca,  która zapoczątkowała obchody X – lecia naszego UTW.
Powspominajmy teraz oglądając zdjęcia jakie nastroje i emocje towarzyszyły nam w kolejnych dniach jubileuszowych obchodów tj.:  podczas spotkania w Bibliotece Miejskiej gdzie wystąpił z programem autorskim E. Plucińskiej nasz kabaret Fraszka i w Bobrowicach gdzie oficjalnie zakończyliśmy  rok akademicki 2016/2017 wręczając naszym słuchaczom podziękowania i promocje na rok następny.
Udanych, pełnych słońca i radości wakacji dla wszystkich studentów Szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku życzy Zarząd.

Poprawiony: środa, 26 lipca 2017 11:42

,,Kwiaty we włosach ... "

Email Drukuj PDF

,,Kwiaty we włosach ... " pod takim hasłem słuchacze  Szprotawskiego UTW, członkowie Klubu Seniora i Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Wiechlicach bawili się na wieczorku tanecznym w Restauracji ,,Ostoja". Humory dopisywały wszystkim, a oprawa muzyczna przygotowana przez naszego kolegę dj. Mariana Białkowskiego była tak ciekawa, że nogi same niosły do tańca. W ten piękny wieczór dało się odczuć, że wspólna zabawa, pląsy, rozmowy, dobre jedzenie i toasty wprawiły wszystkich w doskonały nastrój. W czasie tego wieczoru p. Danuta i p. Marian 80-latkowie z Klubu Seniora obchodzili 30 rocznicę pożycia małżeńskiego tańcząc i bawiąc się jak młodzieniaszkowie. Na uwagę zasługuje też, Rafael członek Warsztatów Terapii Zajęciowej, który zauroczony talentem M. Jacksona z wielkim zaangażowaniem pokazał wszystkim swoje umiejętności taneczne.

Poprawiony: wtorek, 09 maja 2017 08:54

Zajęcia plastyczne

Email Drukuj PDF

Nasza "akademia malarska" ruszyła z impetem. Słuchacze Szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z zapałem uczą się sztuki malowania i rysunku. Na ostatnich zajęciach dowiedzieli się , co to jest sztuka konceptualna, a w ramach zajęć praktycznych namalowali dzieła o tym charakterze. Widać, że malowanie sprawia im dużo radości, choć z pewnością nie jest to zajęcie łatwe. Nasza profesor Dorotka /jak sama siebie nazywa/ jest bardzo wymagająca, chociaż nikogo nie gani. Jeśli ktoś popełni błąd, cierpliwie tłumaczy, a nawet osobiście udziela wskazówek. Ważne, że potrafi zainspirować uczestników na tyle, że chcą się wykazać polotem i weną twórczą.

Zdjęcia i tekst Z. Suchecki

Dorota Kamińska – ukończyła studia wyższe na Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu obecnie Akademia Sztuk Pięknych. W Szprotawie pracowała w kilku szkołach jako nauczyciel wychowania plastycznego. Brała udział w plenerach malarskich w kraju i za granicą (Niemcy). Prace swoje wystawiała wielokrotnie indywidualnie i zbiorowo na różnych wystawach w Szprotawie i na terenie kraju (Zielona Góra, Przytok, Ustka, Kraków, Żagań, Żary, Łagów i in....). Nasza Dorotka bo tak o NIEJ mówimy odkąd prowadzi z nami zajęcia plastyczne uważa, że: zainteresowanie sztuką nie przemija. Nie ważny jest wiek, wykształcenie i możliwości. Malarstwo to sposób na życie, pragnie zaszczepić swoją pasją wszystkich tych, którzy jej na to pozwolą.

Z. Piwtorak

Poprawiony: czwartek, 16 marca 2017 17:37

„Jak to z chlebem było”

Email Drukuj PDF

W naszej tradycji chleb jest podstawowym produktem w każdym domu. Obecnie chleb można nabyć  w sklepach spożywczych i to różne gatunki.
Dawniej nie zawsze tak było, a też formy zakupu i wypieku nie były łatwe.
W moim domu mama zajmowała się pieczeniem chleba i do tej czynności przygotowywała się szczególnie. Ręce musiały być umyte jak u lekarza przed operacją, a włosy chowane były pod chustką. Następnie do dużej dzieży wsypywała mama mąkę, dodawała wcześniej przygotowany zakwas, dosypywała sól i dolewała odpowiednią ilość wody. Mieszanie ciasta było ciężką pracą i widziałam spocone czoło mamy.

 

Poprawiony: piątek, 28 kwietnia 2017 13:30

W A L E N T Y N K I

Email Drukuj PDF

Być zakochanym to być szalonym przy zdrowych zmysłach

Owidiusz


Choć tradycja walentynek nie ma słowiańskich korzeni dzień 14 lutego przyjął się u nas na dobre. Jeśli nawet nadmiar czerwonych serduszek i innych gadżetów z tym związanych razi czyjeś gusta to sama idea okazania sobie w tym dniu miłości przyjaźni a nawet tylko zwykłej życzliwości jest godna uwagi. Szprotawski Dom Kultury zaprosił 14 lutego br. gości na wieczór poetycko-muzyczny „O MIŁOŚCI MOŻNA NIESKOŃCZENIE”. Wieczór przygotowany został wspólnie przez instruktorów Domu Kultury oraz słuchaczy Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Było to spotkanie, które pozostawi zapewne wiele ciepła w sercach uczestników. Poezja i muzyka są dla większości ludzi tym co serce najbardziej porusza a miłość niezależnie od wieku jest dla wszystkich tematem uniwersalnym. O miłości można śpiewać i mówić nieskończenie. Zawsze też jej pragnąć. Młode wokalistki śpiewały tak pięknie, że w niejednych oczach pojawiły się łzy a niejedno serce zabiło szybciej gdy studentki UTW o bardzo już pożółkłych metrykach recytowały Szymborską, Tuwima, Osiecką. Sala kameralna, która czasy świetności ma już dawno za sobą migotała nastrojowo światełkami a czerwone serduszka Cóż, może nawet są kiczowate, ale warto pamiętać, że zawsze obok nas jest ktoś, kto potrzebuje ciepła i miłości. To był piękny walentynkowy wieczór.

 

E.P.

Poprawiony: wtorek, 07 marca 2017 17:43

„Nieświadome mgnienie myśli”

Email Drukuj PDF

Z CYKLU : PRZYGODY AUTOMOBILISTKI

Ostatni etap drogi do domu przemierzam powoli, ponieważ ta uliczka na skraju miasta spełnia też rolę placu zabaw i znienacka może wbiec przed samochód dziecko albo pies. Jadę też rutynowo, wszak jeżdżę tędy chyba dwadzieścia lat… Jednak teraz uważniej spojrzałam przed siebie. Dlaczego? Zaintrygowała mnie niewyraźna przestrzeń w zakresie widzenia górnej połowy oka. Zamrugałam. Popatrzyłam prawdziwie. Nie na kawałek asfaltu pod kątem wolnej drogi, ale na cały świat. Świat przede mną to nie była już kolorowa zamazajka, ale żywa, drgająca, migocząca, błyszcząca , świergocząca i szumiąca rzeczywistość. Świat! Żywy świat! I spostrzegłam nagle jesień. W perspektywie drogi tunel z drzew złoto – czerwono – zielony. A horyzont tak daleko, chociaż uliczka krótka … Bogactwo treści nienazwanej i brzozy, sosny, jakieś krzaczki, mech przezielony. Widzę każdy liść oddzielnie jak drży, wierci się na wietrze . Coś się żółci, wyziera zza sosny, kontrastuje kolorem. Gałęzie i pnie wszystkie brązowo – szare, ale każde w innym odcieniu, tak wyraziście odmienne, że można obrysować ich kontury. A powietrze krystaliczne skrzy się pomiędzy i na wszystkim i dotyka przedniej szyby samochodu…

Ogarnęło mnie uczucie szczęścia, że jestem TU, że współistnieję. I wdzięczność! Miłość wypływała ze mnie, otulała drzewa, kamyki na drodze, trawy…

Zakręt. Za chwilę drugi i już parking. Trzeba wypakować zakupy.

To było tylko nieświadome mgnienie myśli, a niepostrzeżenie utraciłam połączenie z głębią świata…

Wróciłam na ślizg po codzienności…


Marzena Tomczak członek zielonogórskiej grupy literackiej „Oksymoron”

Poprawiony: środa, 04 stycznia 2017 14:54

Strona 1 z 3