Stowarzyszenie Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku | UTW Szprotawa

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

JAK POWSTAWALIŚMY I TRWAMY

Email Drukuj PDF

JAK POWSTAWALIŚMY I TRWAMY

 

Myśl powołania w Szprotawie Uniwersytetu Trzeciego Wieku kiełkowało długo, jednakoż kiełek tak delikatny i wątły, iż niewielu wróżyło mu pomyślny rozwój.

Obawy nastręczały pytania:

 

  • kto nas wesprze intelektualnie gdy brak zaplecza naukowego a najbliższa wyższa uczelnia daleko i nie po drodze?
  • kto obejmie mecenatem twór skupiający osoby wieku trzeciego jeśli tyle problemów nastręczają jednostki w wieku drugim a zwłaszcza pierwszym?
  • skąd weźmiemy środki?
  • kto zbierze chętnych słuchaczy a wreszcie w jaki sposób szukać?
  • a najważniejsze- czy znajdzie się lider, który to wszystko ogarnie?

 

Obiegowa prawda głosi, iż najtrudniej jest zacząć.

Było trudno jednak zaczęliśmy. Początkowo stawialiśmy tylko małe kroki jednak w miarę ich stawiania przybywało sił i odwagi. Jeśli jest odwaga i zapał wszystko staje się możliwe.

Najważniejsze było to, że Szprotawa dysponuje sporym potencjałem ludzkim, wokół którego można skupić słuchaczy Uniwersytetu.

Na pierwsze zebranie informacyjne w lutym 2007 roku przybyło około dwudziestu osób.

W marcu 2007 r. odbyło się pierwsze wolne zebranie i deklaracje członkowskie złożyło 30 osób, w maju 2008r. uniwersytet skupia już ponad 100 członków.

Wrócę jednak do początków naszej działalności.

Nigdy nie było łatwo i świadomość, że prawdopodobnie nigdy łatwo nie będzie towarzyszy nam ciągle. Teoretycznie mamy zapewnienie o poparciu władz miasta. Miasto nie należy do bogatych, w kasie brak środków na oświatę, służbę zdrowia, oczyszczalnie ścieków itp. Trudno więc oczekiwać choćby niewielkich dotacji.

Uniwersytet stanowi sekcję Szprotawskiego Domu Kultury. Współpraca układa się dobrze, zawsze możemy liczyć na zrozumienie i wsparcie dyrekcji. Inny jest jednak status stowarzyszenia, inne możliwości choćby przy ubieganiu się o wsparcie finansowe.  Póki co jednak przekształcenie sekcji w stowarzyszenie jest dla nas nierealne. Fundusze którymi dysponuje Uniwersytet opierają się głównie na składnikach członków.

Do czerwca  2008r.  składka ta wynosiła 10 zł miesięcznie. Jest to bardzo skromny budżet zwarzywszy, iż słuchacze korzystają z takich zajęć jak; podstawy obsługi komputera, lektoraty języków obcych (niemiecki, angielski), gimnastyka rekreacyjna, wyjazdy na basen.

Dopiero od lutego b.r. zarząd zadecydował, aby osoby korzystające z tych zajęć dopłacały niewielkie kwoty (od 2 do 7 zł).

Odległości od wyższej uczelni oraz takich ośrodków kultury jak, filharmonia, muzea znacznie ogranicza nasze możliwości.

Patronat naukowy nad naszym Uniwersytetem objęła Wyższa Szkoła Humanistyczna w Żarach. Mamy nadzieję, że współpraca ta rozwinie się i będzie bardziej owocna.

Słuchacze nasi pragnęliby częściej korzystać z koncertów, spektakli teatralnych, ekspozycji galerii czy muzeów. Każdy jednak grupowy wyjazd wiąże się z dużymi kosztami, na które często po prostu nas nie stać.

Pomimo tych i wielu innych trudności, których nie sposób wymienić mamy niewątpliwe osiągnięcia. Jednak największym osiągnięciem jest po prostu to, że TRWAMY. Możemy nawet nieskromnie stwierdzić, że rozwijamy się. Z każdym miesiącem przybywa słuchaczy. Wypracowaliśmy formy zajęć cieszących się dużą popularnością. Należą do nich np. spotkania z lekarzami, zajęcia z regionalistyki, wywiady pani Ireny (autorski program oparty na spotkaniach z ciekawymi ludźmi) czy klub podróżnika. Na osobną uwagę zasługują organizowane dla słuchaczy wycieczki. Pierwsza integracyjna wycieczka odbyła się 30 maja 2007 roku. Całodzienna wycieczka łączyła elementy edukacyjne i rekreacyjne. Dzięki pomocy sponsorów słuchacze mieli możliwość zapoznania się z ciekawymi miejscami regionu a także wspólnej zabawy przy ognisku połączonej z pieczeniem kiełbasek.

Serdecznie przyjęto nas w gospodarstwie agroturystycznym Ten wspólnie spędzony czas pozostanie długo w naszej pamięci .

Następna całodniowa wycieczka zaplanowana jest na 14 maja do Parku Mużakowskiego. W wycieczce tej weźmie udział około siedemdziesięciu osób.

Sama nazwa UNIWERSYTET sugeruje, iż słuchacze powinni mieć zapewnioną możliwość

zdobywania wiedzy. Uniwersytet szprotawski stara się o  to w miarę swych skromnych możliwości. Wykłady z psychologii, andragogiki , historii, ochrony zdrowia przyjmowane są z dużym zainteresowaniem. Uczestniczą w nich osoby o bardzo zróżnicowanym wykształceniu, wszystkich jednak cechuje aktywność i chęć poszerzania wiedzy.

Elementem spajającym naszą uniwersytecką społeczność jest chęć przebywania razem, możliwość wspólnego przeżywania czegoś oraz świadomość, że w momencie przejścia na emeryturę nie znaleźliśmy się poza obiegiem wartkiego, aktywnego życia. Największą rolą jaką powinien pełnić Uniwersytet Trzeciego Wieku jest utrzymanie jak najdłużej człowieka w przekonaniu, iż starość nie musi oznaczać samotności, bezczynności i wyizolowania. Zawsze istnieje ? coś ? co możemy czerpać z życia, a także ? coś ? co możemy ofiarować innym.

Od momentu powołania Uniwersytetu w Szprotawie idea ta była dla nas jasna i zrozumiała. W tym kierunku zmierzają nasze działania

 

 

Elżbieta Plucińska

Członek Zarządu UTW w Szprotawie