Stowarzyszenie Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku | UTW Szprotawa

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Teatr

R Ę K A

Email Drukuj PDF

Fragment spektaklu  ? Oto Człowiek ?, nad którym od stycznia pracuje grupa słuchaczy, na zajęciach w kole teatralnym, pod czujnym okiem naszej koleżanki, Eli Plucińskiej.

 

R Ę K A

Czy zastanawialiście się kiedyś jakie znaczenie w historii rozwoju człowieczeństwa odegrała ręka? A właściwie sama dłoń.

No bo na przykład noga? Znaczenia nogi nie sposób pominąć, tyle, że znaczenie to, jakby z biegiem lat maleje. Wprawdzie gdy tylko udało się człowiekowi stanąć wyprostowanym na dwu kończynach przemierza świat, ale dość prędko nogi wyręczyły juczne zwierzęta, potem statki, lokomotywy, balony, aeroplany? Teraz już coraz łatwiej nam się bez nich obejść mając po prostu dobry samochód. Odległość nabiera coraz mniejszego znaczenia.

Ręka ? jedna z najbardziej precyzyjnych części naszego ciała. Gdy wyprostowany jaskiniowiec uwolnił ręce już umiał chodzić. Ale gdyby jego ręka nie sięgnęła po narzędzia, choćby tak proste jak kamień dreptałby tylko w miejscu. To ręka sięgając po kamień, rybią ość zamienioną w igłę, okruch skały tnący jak nóż zmusiła do pracy mózg.   Wielka jest moc ręki. Poeta powiedział, że w małej dłoni mieści się cały świat. W matczynej dłoni zamyka się życie przyszłych pokoleń. Sprawna dłoń chirurga może życie przywrócić lub przynajmniej odwrócić cierpienie. Dłoń kochanka z najbrzydszego kaczątka uczyni piękną kobietę.

To ręce stworzyły freski w kaplicy sykstyńskiej i to palce pianisty pozwalają zasłuchać się w mazurki Chopina. To ręka pozostawia po sobie dzieła wieczne i nieśmiertelne. Nieśmiertelne?   Tylko czasem zastanawiam się co czuł człowiek naciskając jednym palcem przycisk uwalniający bombę nad Hiroszimą.

Ręka? Ręka w geście pozdrowienia? zaciśnięta w pięść?

Ręce wyciągnięte po chleb. Ręce z wytatuowanym numerem obozowym?.

Ludzka ręka. Wielka jest jej moc.

Poprawiony: środa, 30 listopada 2022 15:01

TEATR SŁOWA

Email Drukuj PDF

Dlaczego teatr? Nie wiem. Może dlatego, że jak ładnie powiedziano "życie jest teatrem". A "SŁOWO"? Też mądrze zauważono - na początku było słowo...

Po co teatr w Szprotawie?

Prawdopodobnie po to samo co UTW. Wielki z tego pożytek , czy nie - zależy jak na to patrzeć. A teatr...Taki malutki, jakby go nie było, nawet mało kto o nim wie.

Powstał prawie równo z Uniwersytetem. Najpierw były to tylko spotkania; czytanie bliskich sercu wierszy, fragmentów prozy, rozmowy. Potem ośmieliliśmy się zaprezentować głośno czytaną poezję widzom. Wspomogli nas uczniowie Szkoły Muzycznej, bo poezja wspaniale współgra z muzyką. Takich wieczorów było kilka i najpiękniejsze były chwile, gdy dziękowano nam za wzruszenie jakie te spotkania przyniosły.

 

Jednym z bardziej udanych pomysłów był wieczór zagadek literackich. My zaprezentowaliśmy króciutkie scenki a widzowie odgadywali postacie. Wystąpiła Telimena, Izabela Łęcka, Jagusia z "Wesela" i inne postacie odkurzone z lektur szkolnych. Aktorzy przeżyli tremę jakby ich przeniesiono ze sceny narodowej a widownia miała zabawę.

 

Pewnego razu, a było to w roku 2010 E.P. przypadkiem udało sie wypłynąć na nieco szersze wody i otrzymała niewielki grant na realizację projektu. Powstał spektakl słowno-muzyczny "Porozmawiajmy o miłości". Było to o tyle ważne przedsięwzięcie, że brali w nim udział seniorzy oraz młodzież - uczniowie szprotawskich szkół. Nie umiałam znaleźć lepszej nazwy dla naszego teatru jak TEATR CHOĆBY MALUTKI. Bo teatr ten był tylko duży duchem. A może jedynie nam się tak wydawało.

Naszym największym osiągnięciem jest to, że po prostu jesteśmy. Niestety nie można powiedzieć, że teatr specjalnie się rozwinął. Nie mamy w repertuarze ani operetki, ani niewielkiego dramatu, ani nawet niezbyt zabawnego kabaretu. Ciągle jednak urzeka nas SŁOWO. Próbujemy się zmierzyć z tak ryzykownym tematem jakim jest CZŁOWIEK. "Homo sum et nihil humanum a me alienum esse puto"...

W styczniu zaczęliśmy niełatwe próby. Życzcie nam powodzenia.

Wracając do pytania - po co komu teatr. Można oczywiście sypnąć kilka mądrości. Ale można też odpowiedzieć pytaniem -a po co komu motyle i mgły nad łąka, i szybsze bicie serca gdy coś wzruszy. No po co...

 

E. P.

Zdjęcia: od 1do 4 ? próby, przygotowywania do przedstawienia, od 5 do 8 ? występ z okazji 200 urodzin Fryderyka Chopina  - Szkoła Muzyczna, od 9 do 12 ? spektakl pt. Wieczór wyborczy.

Poprawiony: środa, 30 listopada 2022 15:02