Stowarzyszenie Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku | UTW Szprotawa

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

R Ę K A

Email Drukuj PDF

Fragment spektaklu  ? Oto Człowiek ?, nad którym od stycznia pracuje grupa słuchaczy, na zajęciach w kole teatralnym, pod czujnym okiem naszej koleżanki, Eli Plucińskiej.

 

R Ę K A

Czy zastanawialiście się kiedyś jakie znaczenie w historii rozwoju człowieczeństwa odegrała ręka? A właściwie sama dłoń.

No bo na przykład noga? Znaczenia nogi nie sposób pominąć, tyle, że znaczenie to, jakby z biegiem lat maleje. Wprawdzie gdy tylko udało się człowiekowi stanąć wyprostowanym na dwu kończynach przemierza świat, ale dość prędko nogi wyręczyły juczne zwierzęta, potem statki, lokomotywy, balony, aeroplany? Teraz już coraz łatwiej nam się bez nich obejść mając po prostu dobry samochód. Odległość nabiera coraz mniejszego znaczenia.

Ręka ? jedna z najbardziej precyzyjnych części naszego ciała. Gdy wyprostowany jaskiniowiec uwolnił ręce już umiał chodzić. Ale gdyby jego ręka nie sięgnęła po narzędzia, choćby tak proste jak kamień dreptałby tylko w miejscu. To ręka sięgając po kamień, rybią ość zamienioną w igłę, okruch skały tnący jak nóż zmusiła do pracy mózg.   Wielka jest moc ręki. Poeta powiedział, że w małej dłoni mieści się cały świat. W matczynej dłoni zamyka się życie przyszłych pokoleń. Sprawna dłoń chirurga może życie przywrócić lub przynajmniej odwrócić cierpienie. Dłoń kochanka z najbrzydszego kaczątka uczyni piękną kobietę.

To ręce stworzyły freski w kaplicy sykstyńskiej i to palce pianisty pozwalają zasłuchać się w mazurki Chopina. To ręka pozostawia po sobie dzieła wieczne i nieśmiertelne. Nieśmiertelne?   Tylko czasem zastanawiam się co czuł człowiek naciskając jednym palcem przycisk uwalniający bombę nad Hiroszimą.

Ręka? Ręka w geście pozdrowienia? zaciśnięta w pięść?

Ręce wyciągnięte po chleb. Ręce z wytatuowanym numerem obozowym?.

Ludzka ręka. Wielka jest jej moc.